JAK POZNAT UMÍRAJÍCÍHO PSA
I po jejich smrti naše láska k domácím mazlíčkům neumírá. Smrt je ovšem realita, které musíme všichni čelit, i když jde o psy. V posledních dnech života našich věrných společníků byste měli být schopni poznat, že se smrt již blíží, abyste měli dostatek času se emocionálně připravit a zařídit vše pro to, aby váš miláček mohl ze světa odejít důstojně, klidně a bezbolestně. V tomto článku se dozvíte, jak se připravit na smrt svého psa.
Část1
Smrtelné příznaky
1.
Všímejte si příznaků spojených s dýchacím ústrojím.
Když se blíží smrt, posledních několik dnů nebo hodin bude váš pes dýchat mělce a velmi pomalu. Normálně psi dýchají zhruba 22x za minutu, před smrtí to může být i 10x za minutu.
Těsně před smrtí se pes zhluboka nadechne a potom naposledy vydechne. Budete si moci všimnout toho, že se mu propadnou plíce.
Před smrtí se psovi zpomalí tep z normálních 100-130 tepů za minutu na 60-80 tepů za minutu. Bude mít také velmi slabý puls.
V posledních hodinách života můžete zaznamenat velmi mělký dech. Pes se pravděpodobně také již nebude pohybovat. Většina psů před smrtí pouze leží v tmavém koutě.
2.
Všímejte si příznaků spojených se zažíváním. Pokud váš pes umírá, bude mít velmi malou chuť k jídlu. Pravděpodobně nebude chtít ani jíst, ani pít. S blížící se smrtí mu začnou pomalu selhávat ledviny a játra, takže přijde o chuť k jídlu.
Pes bude pravděpodobně také dehydrovaný a bude mít sucho v ústech.
Může se objevit i zvracení, většinou bez obsahu potravy – pouze vodnaté, žluté nebo nazelenalé zvratky, které obsahují žluč. Jde také o důsledek ztráty chuti k jídlu.
3.
Všímejte si svalových příznaků. Mohou se objevit křeče svalů a cukání v důsledku ztráty glukózy. Pes také přestane reagovat na bolest a přestanou se u něj objevovat reflexní reakce.
Když se pes bude snažit postavit nebo chodit, nebude koordinovaný a bude kulhat. Je možné, že nebude vůbec schopen chůze. Těsně před smrtí může dojít ke ztrátě vědomí, nebo kómatu.
Psi, u kterých se blíží smrt a kteří trpí dlouhodobou nebo chronickou nemocí, většinou vypadají velmi vyzáble. Jsou vychrtlí a svaly jim atrofují, nebo se zmenší.
4.
Všímejte si toho, jak často se pes vyprazdňuje. Dalším příznakem jsou nekontrolovatelné úniky moči a výkalů. Před smrtí se váš pes bude vyprazdňovat samovolně – tento příznak se objeví i těch nejdisciplinovanějších a nejvychovanějších psů.
Pes nebude ovládat močový měchýř a bude vylučovat velmi malé množství moči.
Před smrtí bude mít pes průjem, který bude nepříjemně zapáchat a někdy může obsahovat i krev.
Po smrti se pes naposledy vyprázdní, protože se mu uvolní všechny svaly a svěrače.
5.
Všímejte si stavu kůže svého psa. Před smrtí bude mít pes velmi suchou kůži, která se po štípnutí nevrátí do původního stavu – jde o důsledek dehydratace. Sliznice, jako jsou dásně a rty budou světlé a když je zmáčknete, nevrátí se jim jejich růžová barva ani po delší době (u většiny psů se barva rtům nebo dásním vrátí během jedné vteřiny).
Část2
Příznaky stáří
1.
Všímejte si toho, jak rychlý váš pes je. Pokud váš pes zpomaluje, ale stále pije, jí, chodí, stojí na všech čtyřech a reaguje na zavolání, znamená to, že pouze stárne. Zatím netrpí žádnými silnými bolestmi a pouze se u něj dostavuje stáří.
Prozatím váš pes může dělat vše, co má rád, například běhat, nechat se hladit, hrát si s vámi nebo s ostatními psy, ale bude trochu pomalejší a bude potřebovat více odpočinku.
2.
Všímejte si toho, kolik toho váš pes sní. Stáří se u psů často pozná tak, že začnou jíst méně, ale přesto budou jíst stále pravidelně. Při stárnutí psi (a také lidé) obecně vyžadují menší množství kalorií a mají menší chuť k jídlu. Nemusíte se tím znepokojovat – takto to v životě jednoduše chodí.
3.
Všímejte si toho, kolik toho váš pes naspí. Starý pes bude spát stále déle a déle, ale bude pořád schopen pohybu a jídla. Pokud váš pes spí a vůbec se nepohybuje ani nejí, znamená to, že je vážně nemocný. Pokud spí, ale stále jí a chová se společensky, znamená to, že pouze stárne.
4.
Všímejte si toho, jak se váš pes chová v přítomnosti jiných psů. Ztráta zájmu o pohlavní činnosti i v případě kontaktu se psy opačného pohlaví, je také příznakem stáří. Psi se ani v tomto neliší od lidí – po nějaké době s příchodem stáří vás jednoduše přestanou zajímat zbytečné věci.
5.
Všímejte si toho, jak váš pes vypadá. S příchodem stáří můžete u svého psa zaznamenat několik změn, například:
Šedivá nebo bílá srst.
Padání srsti na částech těla, kde běžně dochází ke tření – lokty, pánev a hýždě.
Padání zubů
Značné šedivění v oblasti obličeje.
6.
Pokud tyto příznaky zaznamenáte u svého psa, měli byste mu zajistit pohodlí.Pokud je váš pes již velmi starý, pečujte o něj následujícím způsobem:
Udělejte mu pelech v teplé a dobře větrané místnosti
Poskytněte mu měkký pelech, aby netrpěl bolestí
Dejte mu vodu a potravu, ale nenuťte ho jíst a pít
Každý den s ním travte čas mluvte na něj a hlaďte ho po hlavě
Někteří psi stále reagují na dotek, i když už se nemohou hýbat a jen leží. Je možné, že váš pes bude například vrtět ocasem, nebo bude pohybovat očima (což je výrazem jejich věrnosti – i v posledních chvílích života se snaží své majitele potěšit).
Část3
Jak utratit svého psa
1.
Měli byste vědět, kdy je vhodné psa utratit. Eutanázie, neboli utracení, je v Merck Veterinary Manual definováno jako „snadná a bezbolestná smrt z úcty ke zvířeti, neboli jeho usmrcení humánním způsobem.“ Eutanázie má tři hlavní cíle:
Úlevu od bolesti a utrpení
Minimalizace bolesti, utrpení, stresu, strachu a úzkosti, které pes před ztrátou vědomí cítí
Bezbolestná smrt, která umožní psovi zemřít bez boje
2.
Dobře se zamyslete nad tím, zda svého psa chcete utratit. Když se ocitnete v situaci, kdy se budete muset rozhodnout, zda svého psa utratíte, měli byste vždy myslet zejména na něj. Snažte se zbavit se svých emocionálních vazeb a pýchy. Neprotahujte život svého společníka jen kvůli sobě. Je mnohem humánnější ho v takovém případě utratit a je vaší povinností jako zodpovědného pána mu poskytnout způsob, jak ze světa odejít důstojně a humánně. Odpovězte si na následující otázky:
Je možné mého psa vyléčit z nemoci, kterou trpí?
Trpí můj pes bolestí a potížemi, které není možné léčit léky?
Utrpěl můj pes bolestivá zranění, ze kterých se pravděpodobně již nezotaví, jako je amputace končetiny, úraz hlavy, nebo krvácení?
Trpí můj pes terminálním onemocněním, které mu zhoršuje kvalitu života tak, že již nemůže jíst, pít, hýbat se, nebo se vyprazdňovat?
Trpí můj pes neoperovatelným vrozeným defektem, který mu kazí kvalitu života?
Trpí můj pes nakažlivou chorobou, jako je vzteklina, která představuje riziko pro další zvířata a lidi?
Bude můj pes schopen si i nadále užívat života v případě, že dostane vhodnou léčbu?
Poznámka: Pokud jste si na výše uvedené otázky odpověděli „ano,“ je na čase vašeho psa humánně utratit.
3.
Při rozhodování o eutanázii byste se měli obrátit na svého veterináře. Veterinář dokáže zhodnotit stav vašeho psa díky vyšetření a bude vám schopen poradit, zda je možné vašeho psa vyléčit, zda se blíží jeho smrt, nebo zda byste ho měli utratit
Nakonec je ale rozhodnutí utratit psa stejně vždy ponecháno na jeho majiteli. Za jakých podmínek byste byli ochotni zvážit utracení svého psa?
4.
Měli byste vědět, které úrazy a onemocnění jsou předpokladem pro utracení psa. Obecně platí, že všechny problémy způsobující bolest a utrpení, ať už jsou akutní, neb chronické, jsou důvody pro utracení psa. Zde je několik příkladů:
Dopravní nehody
Vážné případy demodikózy nereagující na léčbu
Konečná stádia selhání ledvin, jater a velmi agresivních nádorových onemocnění
Nakažlivé choroby, které se nedají léčit a představují riziko pro jiná zvířata nebo lidi (například vzteklina)
Zvířata, která trpí vážnými problémy s chováním, jako je extrémní agrese, přestože absolvovaly behaviorální terapii a stále představují riziko pro ostatní zvířata, lidi a své okolí
5.
Jaké jsou příznaky v případě, že je vhodné psa utratit. Všímejte si následujících příznaků: [3]
Pes již nemůže jíst, pít, chodit, nebo stát a ztratil zájem o všechny běžné činnosti
Pes už jen leží a nekontrolovatelně se vyprazdňuje.
Případy selhání plic, kdy pes nereaguje na nouzové oživování a léčbu léky
Případy příznaků bolesti, jako je pláč nebo nářek v důsledku terminálního onemocnění
Pes nedokáže pohnout hlavou a pouze leží
Extrémní snížení tělesné teploty u psů je známkou toho, že jim selhávají vnitřní orgány
Extrémně velké nádory, které nejsou operovatelné a způsobují psovi bolest a neschopnost pohybu
Sliznice, například dásně, jsou šedé a dehydrované
Velmi slabý a pomalý puls
Když zpozorujete tyto příznaky, měli byste zavolat svému veterináři a poradit se s ním. Veterinář vám poskytne odborné rady, které vám pomohou se rozhodnout, zda budete chtít svého psa nechat utratit.
Tipy
Přestože není snadné se rozhodnout svého psa nechat utratit, je to zodpovědnost, které budete muset čelit. Nakonec záleží jen na to, abyste svému psovi dopřáli bezbolestnou a důstojnou smrt. Uvědomte si, že jednáte v nejlepším zájmu svého společníka a že je na vás, abyste zajistili, aby již nemusel nadále trpět.
Nechat svého psa utratit není jednoduché, ale pokud trpí bolestmi,
bude to tak lepší pro všechny. Naposledy se s ním vyfoťte a nikdy na něj nezapomeňte.