EDOUŠEK
Chesapeake bay retriever
Původní zemí tohoto plemene jsou Spojené státy americké, ale jeho naprosté počátky jsou poněkud neprůzračné. Chesapeake bay retrievr vznikl údajně křížením dvou menších štěňat novofundlandského psa, která panu Georgi Lawovi věnoval kapitán britské armády, se psy dalších, místně příslušných loveckých plemen. Proto byl chesapeake bay retrievr již od počátku používán jako lovecký pes, zejména v těžko přístupných a bažinatých terénech. Jeho jméno je odvozeno od pobřeží Chesapeake, kde se loví kachny. Mrkejte jak je to tam suprový....
Zátoka Chesapeake je největším zálivem u ústí řeky ve Spojených státech. Leží u východního pobřeží Atlantského oceánu. 5. září 1781 se zde odehrála důležitá námořní bitva americké války o nezávislost.
Záliv se rozkládá na zhruba 11 600 km²; k zálivu přísluší povodí více než 150 řek o ploše 166 534 km². Jeho jižní část je tvořena impaktním kráterem, který vznikl dopadem vesmírného tělesa v pozdním eocenu. K největším přítokům zálivu patří Susquehanna, Potomac, James River, Rappahannock, Patuxent, Choptank, Nanticoke a Pocomoke. Hlavní část zálivu, měřící asi 300 km, se rozkládá od ústí řeky Susquehanna na severním konci až k Atlantskému oceánu na jihu. Jeho šířka je od 6 km do 50 km (při ústí řeky Potomac). Břehy zálivu mají celkem délku asi 19 000 km. Průměrná hloubka činí 9 metrů, většina zálivu je však mnohem mělčí - méně než 2 m.
Tady je Chesapeakova země
Edoušek velký generál
Čau kámo !
Tady je Edoušek - chesapeake bay retrievr miluju svou rodinu, miluju děti a i k cizím lidem se chovám poměrně srdečně - jsou-li vítáni. Také jsem energií nabitý, inteligentní a velice charakterní pes. Přesto občas vystupuje i jedna z mých méně vyhledávaných vlastností - snaha o dominanci, především u psích kamarádů a také možná jsem někdy tvrdohlavý a svéhlavý kluk. Při práci určitě dovedu být velice houževnatý až tvrdý. V podstatě dokážu být laskavý pes, ovšem v některých situacích musím být já i všichni okolo mně velmi ostražití a dvěma slovami řečeno jsem nejspolehlivější pes kamarád a ochránce.
Tady to vidíte hlídám dveře od balkonu, aby nikdo nepovolaný k nám nepronikl !!!
Dovolená na Sečské přehradě
Kamarádi moji velcí i malí, já tak rád jezdím na dovolené. A mám štěstí, že odpočinek povětšinou bývá někde u vody. Před dvěma lety Ždáň na Slapské přehradě a letos to je velké Sečské jezero.
Možná jsem vám ještě neřekl, že strašně rád plavu. Občas to vypadá, že jsem parník, to když u toho řádně odfukuju, jindy jako závodím s páníčkem. No jednoduše řečeno, kde je voda tam jsem já, velký chesapeake. Hrozně rád bych třeba bydlel někde v domečku u vody, možná by mi stačila velká zahrada s bazénem, v kterém bych mohl dovádět a vymýšlet moje skopičiny. Určitě bych tam pustil i moje kámoše Peginku a Kulíška, pokud by chtěl i někdo další já bych mu určitě nebránil. Každý správný pes a obzvlášť retrívr, chesapeak, labrador se šplouchá v mokru rád. A je jedno jestli je to louže, potok, řeka, jezírko, moře či oceán. Vše je to mokré a chladivé. Já osobně se musím občas i vykoupat ve vaně, ale to mě fakt nebaví. Nesmím a ani nemůžu si zaplavat, zaplácat tlapkami, postříkat okolí. Tam jen stojím, čekám až mě našamponují a pak hurá sprcha, ze mně mydliny umyje a já jsem hned navoněný frajer mojí paničky.
Ale abych se vrátil k tomu co jsem chtěl povídat. Přehrada Seč by byla dobrá volba radili se moji dospěláci s námi hafíky. Já jásal, skákal do výšky a pobrumlával si radostí. Peginka se jen tak koukala a Kulíšek běhal okolo nás. Ten nemá tolik zkušeností jako já, ale rád se přiučí.
Kamarádi mám smutnou zprávu - nadešel můj čas,
dne 13. prosince 2016 ve 14.50 hodin
dotlouklo moje srdíčko v Klíčanech po krátké nemoci. Oznamuji vám všem, že jsem musel odejít do míst odkud není návratu, zpět sem na lidský svět, ale věřte budu stále dohlížet na vás všechny z obláčku, protože vás nikdy nepřestanu mít rád. Váš Edoušek